KADİR SANCAR

Categories: Anlat Bana, Anlat Bize

Kadir Sancar, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 2004 yılında mezun olan Kadir Sancar, meslek hayatına aynı yıl Ürdün’de Koray İnşaat’ta başladı. 2006 yılında Enka İnşaat’ta Rusya Moskova ofisinde Sözleşme Mühendisi olarak görev yaptı. Ardından, 2008 yılında Mott MacDonald Danışmanlık Mühendislik firmasının Rusya şubesine Proje ve Maliyet Müdürü olarak atanarak, Rusya ve akabinde Türkiye ofislerinde toplam 10 yıl boyunca kamu-özel işbirliği, proje yönetimi ve proje finansmanı alanlarında altyapı, sağlık, ulaştırma, gayrimenkul ve havacılık projelerinde teknik danışmanlık hizmeti sundu.

2018 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda (TSKB) Mühendislik ve Teknik Danışmanlık Müdürü olarak görevine başlayan Sancar, yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik, enerji ve kaynak verimliliği alanlarında çok sayıda projenin finansmanı ve uygulanması süreçlerinde etkin rol oynadı. Bu dönemde aynı zamanda, Escarus Sürdürülebilirlik Danışmanlık şirketinin Yönetim Kurulu’nda yer aldı.
2021 yılından itibaren ihracat, dış ticaret, madeni yağ ve turizm alanlarında faaliyet gösteren aile şirketi Selka Şirketler Grubu’nda iş hayatına devam etmektedir.

Gençlik yıllarından itibaren farklı alanlarda sivil toplum faaliyetlerinde bulunan Kadir Sancar, 6 Şubat depreminin hemen ardından, deprem bölgesinde aşevi kurulmasına öncülük etmiştir. Gönüllü hareketi olarak başlayan ve daha sonra “Gönül Mutfağı” adını alan sivil inisiyatifin kurucularındandır. Kadir Sancar iş hayatındaki tecrübelerini sosyal sorumluluk projeleriyle birleştirerek topluma katkı sağlamaya devam etmektedir.